Collegium Strahoviense

Úvod
Naše vystoupení
  • Program
  • Kronika
  • Nahrávky
  • Repertoár
  • Historie sboru
    Naše působiště
  • Strahovská bazilika
  • Vzácná návštěva
  • Latinské texty
    Zajímavé odkazy
    Kniha návštěv
    Email
    Info pro sbor
         

    Ignác Reimann

    27.12.1820 Albendorf ÷ 17.6.1885 Rengersdorf

    Ignaz (Ignác) Reimann byl německý učitel, chrámový hudebník a skladatel.

    Život
    První hudební studia absolvoval u svého otce, hostinského a hudebníka ve Slezském Albendorfu. Jeho školní učitel si všiml jeho hudebního talentu a cvičil ho hany. Již v deseti letech byl schopný zastoupit svého učitele u varhan.
    V letech 1838 a 1841 navštěvoval katolický učitelský seminář ve Wrocławi. Po skončení semináře Reimann pracoval dva roky jako zastupující učitel v Dolním Hannsdorfu.
    Zatímco ve Wrocławi složil menší sakrální díla, plodné tvůrčí období začalo, když se stal kantorem v Rengersdorfu. Hlavními znaky jeho hudby se staly melodičnost a snadná proveditelnost. Jeho skladby došly uznání a rychlého šíření ve Slezsku i mimo něj. V Rengersdorf také připravil mnoho kantorů na jejich profesionální dráhu.
    Zvyšující hluchota ho začala omezovat v jeho učitelské profese, ale ne ve skládání hudby. V roce 1884 utrpěl Reimann mrtvici, která vedla k částečnému ochrnutí jeho pravé paže. Požádal o odchod do důchodu, který mu byl udělen dne 1. července 1885. O tři dny později utrpěl druhou mrtvici, což vedlo po dvou týdnech k jeho smrti.
    Z manželství s manželkou Caroline (1822-1883), se kterou byl ženatý 35 let, se narodili dva synové a dcera. Jeho nejstarší syn, Dr. Heinrich Reimann, byl známý muzikolog, královský knihovník a varhaník v berlínském chrámu Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Jeho druhý syn, Francis, se stal učitelem a sbormistr ve Slezské Striegau.
    Nejznámější Reimannovou skladbou je pastorální mše C dur, op. 110, pro sóla, sbor, orchestr a varhany. Z více než 800 Reimannových skladeb jich již za jeho života asi 160 vyšlo tiskem.

    Pramen: Wikipedia